Why Is Buying in Bulk Cheaper?

Why Is Buying in Bulk Cheaper?

Buying bulk vs individual

Buying in bulk is smart, cost-effective and the most practical way to iron out your grocery and household products shopping strategy.

Bulk products cut the cost down per item, so as long as you are purchasing products with shelf-lives that match your lifestyle, you will save countless dollars and time shopping.

Why is buying in bulk cheaper?

Suppliers generally lower the price on larger quantities of products because it moves the products off shelves and from their warehouse, and they know consumers are more incentivized to make the discounted purchase, meaning money in their pockets.

Costs saved on shipping, labor and packaging help lower the price, too.

How to buy things in bulk?

Buying in bulk is easy, especially with quick and convenient delivery to your door by EZneeds. There is not much strategy to buying bulk; bulk items have long shelf lives.

All you need is a cheat sheet of which items are practical to purchase in large quantities and which ones actually save you money. Check out our list below to get started on your savings.

Cheap Things to Buy in Bulk:

Toilet Paper - Why do we ever buy less than a bulk package of toilet paper? It’s ridiculous! The four-packs are gone within days, and before you know it, you’re running back to the store for more.

Image of couple buying bulk toilet paper.

In the moment of a toilet paper purchase decision, most of us opt for the smaller package because it’s easier to carry and something about purchasing less toilet paper feels more practical.

With EZneeds’ convenient delivery, the excuses to purchase small portions of toilet paper are nullified. Alas, you can purchase your personally favorite TP in shameless bulk. On the practical money-saving side, shoppers save about 50% by buying toilet paper in bulk.

Try our Charmin Ultra Soft Toilet Paper (198 2-ply sheet, 36 Giant Rolls for $22.98)

Nuts - Nuts are a steep purchase when you buy them in bulk, but it’s so worth the mega-savings. Nuts will stay fresh for a long time and their price will even out over the course of their consumption.

Try our Squirrel Brand Southern Style Gourmet Hunter Mix Nuts (36 oz. can for $9.98) for quick snacks on the go.

image of buying nuts in bulk.

Pasta - Pasta only demands you take it from the shelf when you are ready to cook and eat it in your favorite dish, so it is perfect to purchase in bulk.

Give our Barilla Pasta Variety Pack (6 pk for $8.70) to try out a few new pasta dishes this month.

Dishwasher and Laundry Detergent 

image of laundry detergent.

Have you tried our Cascade Total Clean Gel Dishwasher Detergent Pacs (105 ct for $16.98)? They make doing a load of dishes so convenient!

How about our Gain Ultra Powder Laundry Detergent (180 loads, 206 oz. for $21.98). Heavy items are delivered without the hassle of getting them to your car, and the savings are incredible.  

Trash Bags - Store bulk trash bags in your pantry to save on their cost per unit. We suggest our Glad ForceFlex OdorShield Tall Kitchen Drawstring bags (13 Gallon, 120ct for $17.98).

Toothpaste - You can never have enough toothpaste, and you will save a ton by purchasing this item in bulk. Not to mention, you’ll never have to fret and use all your might to squeeze out the remaining remnants of paste from a flattened tube of paste.

Try our Colgate Total Whitening Toothpaste (7.8oz, 4pk for $12.48).

Say goodbye to wasting money and time on purchasing stock household and kitchen items in small quantities and start buying in bulk. EZneeds makes it easier than ever before to get exactly what you need directly to your door. Sign up for an account, today!

Previous article Why Does Healthy Food Cost More?
Next article What Can You Clean with Bleach?